Çocuğuna Bunu Yap – 3 !


Şimdi gün alternatif akıl, verim, ille de saygı üretme günüdür. Koşulsuz sevgi demiyorum çok nefret eğilimliyiz.

Verim alacağın yegâne varlık da bu ülkenin çocukları. ???? Büyüklerin arasındaki bu gerilimin, bu “sen ben” kavgasının ne anlama geldiğini bilemeyen ve en yanlış yol ile öğrenen genç ve küçük kaşifler. ??

Ahkam yerine bir iki lokasyon ve insan… Birincisi Bayburt Baksı köyünde bir müze var ki, yokluğun ortasında ileriki çağlardan birşey düşmüş yukardan dedirtir, Baksı Müzesi.

Bayburtlu bir adam sayesinde var. 1946 yılında oralarda doğmuş. Bunca yıl önce oralardan nerelere diye sorsan? “Hiç” der sadece hiç. Marmara Üniversitesi’nde dekanlık etmiş, uluslararası platformlarda çok iyi biliniyor, sayısız ödül ve sergi. (Hüsamettin Koçak)

Bir kere evladınızı bu müzeye götürünüz. Dünyanın tescilli en iyi müzelerinden birisi. Ya size, ya ona bir şey diyecektir oraları. En basitinden bir “hiç” dese yıldızlar gece, e sana bana fazla bile. ???

Gelelim 4000 yıldır ismi aynı olan Mardin‘e. Gitmediysen git! Sen ben 60 yıllık ömre ne sosyal medyalar sığdırdık? bak bakalım taş şehir kaçar tane din, millet, devlet sığdırmış, koyun koyuna yaşatmış, gömmüş. Vakit bul, çocuğu Deyrul Umur’a götür, Kuryakos dost ile bir geziversin. Selam söylesin koşturan şehirlerden, Kuryakos’un sakin sesi alır selamını??(Acar). Türkiye’nin ta öbür ucunda evleri dümdüz olmuş kırsal şehir çocukları var. Köylere geri gittiler. Köy deyince bizim buradakiler gibi değil ha! Mezra! Bu çocuklar çok çalışkan, çok güzel ?bizim bunlar yahu! Fasla Anter Alp , Sıtkı Asma ?? çocuklara emek veren Arap, Kürt, Türk var. Ortak bir fayda bulunur bakarsın. ?

Kars’ta Ali Canip (Olgunlu) abileri var, varın biz geldik deyin. Anadolu yolcusudur, durmaz yoldan gayrı?? ayna verir en azından bi durup bakıverirsin kendine Anadolu yansımasından.??

Konya’da keçe sabrından geçmiş Celaleddin dedeleri (Berberoğlu) var. Hele bir gitsinler huzuruna bakalım, ne gülüp ne oynarlar. Ne deyip neyi demezler? Ne adap verirler, ne niyetini sorarlar…?? ??

Ey yolcu, basıp geçmen gereken bu toprak sevgi fışkıran toprak! Seni mutlaka bekler, çoluk çocuk bekler. Alacağı da var senden, vereceği de..

El ver varırsan ??? 

Yolgezer

ACENTAYI DOĞRULAYIN

BİZE ULAŞIN
Adres

Esentepe Mah.
Milangaz Cad.
No:77
Kartal Vizyon A2/6
Kartal/İstanbul

NEREDEYİZ

benkactim.com bir inistanbul turizm markasıdır.
Bu web sitesi, bilgisayarınıza bilgi depolamak amacıyla tanımlama bilgilerini kullanır. Bu bilgilerin bir kısmı sitenin çalışmasında esas rolü üstlenirken bir kısmı ise kullanıcı deneyimlerinin iyileştirilmesine yardımcı olur. Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.