AYASOFYA CAMİ VE TOPKAPI SARAYI GEZİSİ & İSTANBUL

Özel grup fiyatlandırmamız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

₺ 230

KİŞİ BAŞI

GÜNÜBİRLİK

14 Ağustos 2022

1 GÜN

Süre

İSTANBUL

Lokasyon

7/10

Fiziksel

12 Kişi

Max.

SATIN AL

TUR PROGRAMI

Tarih Temmuz 1808’i gösterirken Topkapı Sarayı Harem dairesinde ayaklanmış yeniçeriler şehzade Mahmut’a ölüm haykırışlarıyla ilerliyordu. İsyancılar hızlı bir şekilde Harem’e girerek Lala Tayyar Ağa’yı kenara ittiler. Yalın kılıç haremin Kuşhane Kapısı’na üşüştüler.  Asilerin hedefi Şehzade Mahmud’u da ortadan kaldırmaktı. Bu defa şehzadenin dairesine yöneldiler, lâkin Şehzade ortada yoktu. 23 yaşındaki genç şehzade, Altın Yol’dan geçirilerek, üst katta bulunan kendi dairesine kaçırılmıştı. Zenci ağalar, üst kata çıkılan taş merdivenin başına ulaştıklarında katiller güruhu da yetişmişti. Sultan Selim’in kanıyla bir kat daha vahşileşen caniler, hadımların engellemeye çalışması üzerine, öfkeyle zenci ağaların üzerlerine atıldılar.

İşte her şeyin bittiği sanıldığı anda, uzun boyu ve dev cüssesi ile Cevri Kalfa ortaya çıktı. Eline içi kül dolu büyük bir çömlek almıştı, zenci ağalara bütün gücüyle bağırdı: “Haydi durmayın! Şehzadeyi kaçırın!” Tepedeki baca penceresini işaret ederek, “damdan!” diye ilave etti.

Ellerinin yanmasına aldırmaksızın, çömleğindeki kızgın külleri, basamakları çıkmaya çalışan, gözleri kararmış katillerin yüzlerine avuç avuç savurmaya başladı. Gözlerine sıcak kül dolan ve neye uğradığını şaşıran isyancılar duraksadı. Zenci ağalar, Şehzade Mahmud’a omuz vererek, onu ‘baca’ adı verilen, tepe penceresinden çıkarmaya çalışıyordu. Bu arada Cevri Kalfa’nın hem gücü, hem de külü tükenmişti; adım adım geri çekilmeye çalışırken, karnına yediği tekmeyle yuvarlanarak bayıldı.

O sırada Alemdar Mustafa Paşa Bâbüssaâde’yi kırarak saraya girmişti. Ve kanlı bir şekilde isyan bastırıldı. Sultan II. Mahmud, kendisini kurtaran Celvi Kalfa’ya Büyük Çamlıca’da güzel bir köşk yaptırdı, çevresindeki geniş araziyi de bağışladı. Ayrıca aynı araziden çıkan kaynak suyunu ‘Cevrî Kalfa Suyu’ adıyla Üsküdar’a getirtti; İcadiye’de bir çeşme yaptırarak oradan akıttı. Cevri Kalfa 1818 ya da 1819’da vefat etti. Cevri Kalfa’nın kabri, Fâtih Sultan Mehmed türbesinin bitişiğinde bulunan Sultan II. Mahmud‘un annesi Nakşidil Sultan’in türbesi içindedir. Yani sultan Mahmut Cevri Kalfayı annesinden ayrı tutmamış aynı türbeye defnetmiştir. Sultan II. Mahmud, Sultanahmet’te, Divanyolu caddesinin başında bir sıbyan mektebiyle bir de güzel çeşmeyi Cevriye Kalfa adına yaptırmıştır.

Günümüzde işte bu yaşanmışlığın kahramanı adına yapılan bu sıbyan mektebi tatlıcı olarak hizmet vermektedir.

Erdem Gürses danışmanlığında Ayasofya Cami ve Topkapı Sarayı turumuzda tarihin yaşanmışlıkları içinde kaybolurken daha bunun gibi pek çok anlatımları yaşayacağız. Geçmişten günümüze bu tarihi bölgenin yaşanmışlıklarını bazen hüzünle bazen kahkahalar ile dinleyeceğiz.

 • Başlangıç & Bitiş Noktası:  Ayasofya Cami önü – Topkapı Sarayı Müzesi
 • Başlangıç & Bitiş Noktası: 10:00-16:30
 • Öğle yemeği için bir saat serbest zaman verilecektir. (12:30-13:30)

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER:   

 • DANIŞMANLIK VE PROFESYONEL REHBERLİK HİZMETİ
 • KULAKLIK CİHAZ HİZMETİ

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:      

 • TOPKAPI SARAYI VE HAREM GİRİŞ ÜCRETLERİ,
 • EKSTRA RESTAURANT KULLANIMLARI
 • KİŞİSEL HARCAMALAR

AYRINTILAR

 • Belirtilen fiyat günübirlik programda kişi başı ücrettir.
 • İlgili programlarımız 2/4/6/8 kişilik özel gruplarınız için istediğiniz tarihlerde düzenlenebilmektedir. Detaylar için seyahat danışmanımız ile iletişime geçebilirsiiniz.

BİLGİLER

 • Rezervasyon esnasında kesinlikle koltuk numarası sözü ve garantisi verilemez.
 • Rehber gerekli gördüğü takdirde, tüm programı gerçekleştirmek kaydı ile zamanlama ve program akışı konusunda değişiklik yapma hakkına sahiptir.
 • Tarifeli uçuşlarda İnİstanbul Turizm, havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28.09.1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde uçuş saatleri ve parkur değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 24 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir. Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan İnİstanbul Turizm sorumlu tutulamaz. Uçak bileti iptallerinde, havayollarının iptal koşulları geçerlidir.
 • Turumuzda rehberlik, ulaşım, konaklama ve çevre gezileri paket programdır. Ayrı düşünülemez.
 • Yeterli çoğunluk olan 12 (on iki) kişi sağlanamadığı takdirde tur iptal olur. Böyle bir durumda İnİstanbul Turizm misafirlerine 7 (yedi) gün öncesinden bizzat haber vermekle yükümlüdür.

TUR İPTAL VE CAYMA HAKKI 

 • Tüketicinin yapmış oldukları rezervasyonlarda paket turun başlamasından en az 30 gün kala yapılan fesih bildirimlerinde; ödenmesi zorunlu vergi, harç, 3. kişilere ödenip geri alınması mümkün olmayan bedeller ve yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödenen bedel tüketiciye aynen iade edilir. 
 • Yurt dışı seyahatlerde vize hizmeti alınmış ise vize ücretleri iade edilmez.
 • Tüketici, gezinin başlamasına 29-15 gün kala tur bedelinin % 40’ını 15 günden az süre içerisinde ise tamamını acenteye cayma tazminatı olarak ödemeyi kabul ve taahhüt eder.
 • Sözleşmeden dönülmesi halinde iptal ceza şartlarına göre en az 7 iş günü içerisinde tüketicinin ödemiş olduğu tur bedeli İnİstanbul Turizm veya aracısı tarafından iade edilir.

COVID-19 HAKKINDA

 • İnİstanbul Turizm ailesi olarak genel satışa açık ve kapalı grup programlarımız için T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan pandemi önlemlerini dikkate alıyoruz.
 • Yurtiçi programlarımızda Güvenli Turizm Sertifikası'na sahip konaklama tesisleri kullanılmaktadır.
 • Tüm programlarımızda misafirlerimiz ve gezi ekibimiz için hijyen kiti dağıtımı yapılmaktadır.
 • Kullanılan transfer araçları gerekli hijyen kuralları çerçevesinde kullanıma sunulmaktadır.
 • Mevsim şartları müsaitliğine göre programlarımızda rekreasyon hizmetleri, yiyecek ve içecek hizmetleri, rehberlik hizmetleri açık hava tercih edilerek gerçekleştirilmektedir.  
 • T.C. Sağlık Bakanlığı Covid-19 Bilgilendirme Sayfası: https://covid19.saglik.gov.tr/

PUANLAMA

ULAŞIM

KONAKLAMA

HİZMET KALİTESİ

Rezervasyon veya bilgi için sizi arayalım

Bilgi almak için lütfen formu doldurunuz.

ACENTAYI DOĞRULAYIN

BİZE ULAŞIN
Adres

Esentepe Mah.
Milangaz Cad.
No:77
Kartal Vizyon A2/6
Kartal/İstanbul

NEREDEYİZ

benkactim.com bir inistanbul turizm markasıdır.
Bu web sitesi, bilgisayarınıza bilgi depolamak amacıyla tanımlama bilgilerini kullanır. Bu bilgilerin bir kısmı sitenin çalışmasında esas rolü üstlenirken bir kısmı ise kullanıcı deneyimlerinin iyileştirilmesine yardımcı olur. Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.