BENKAÇTIM & BAMBAŞKA BİR İRAN

Bu sıradan bir İran Turu değildir. İran'da uzun zaman yaşamış, adım adım ülkeyi gezmiş ve Cebimde 1000 Dolar Sırt çantamda 6 ülke adlı gezi kitabıyla da bu kadim topraklara özel yer veren rehberimiz Erdem Gürses eşliğinde İran'dayız. Bu gezi bir seyahatten öte önyargıları kırmak için yapılan özel bir yolculuk. Çünkü seyahat etmeye en çok çekinilen ülkeler arasında bir sıralama yapılsa muhtemelen en yukarılarda yer alacak olan İran aslında dünyanın en çok önyargıyla yaklaşılan ülkelerinden biri. Antik Pers’ten modern İran ve İslam Devrimi’ne kadar olabildiğince fırtınalı bir tarihe sahip olan bu topraklar tüm bu dönemlerin etkisini; inanışlarıyla, mimarisiyle ve hikayeleriyle halen iliklerine kadar hissediyor. Ama şimdiden uyaralım; İran turu sırasında bunların yanında sizi en çok etkileyecek şey İranlıların konukseverliği olacak. Edebiyatıyla, sinemasıyla, mutfağıyla, tarihiyle, farklı inanışlarıyla ve en önemlisi sıcak kanlı insanlarıyla bizleri mest eden İran, beş duyumuza hitap eden, deneyim dolu bir ülke. İran Turu tarihin büyük bölümünde Pers İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü, kapalı kutu bu coğrafyada gizemlerin peşinde, önyargıları yıkmak için benzersiz bir seyahat. Bakın gezimizde neler var; İran gezisi sırasında camilerden katedrallere, zerdüşt tapınaklarından antik kentlere bir çok farklı dine ve kültüre, yüzyıllardır ayakta duran dünya miraslarını yerinde göreceğiz ve hikayelerini dinleyeceğiz. İran yöresel yemeklerine özellikle ayrı bir sayfa ayırıyoruz. İran yemeklerini derinlemesine deneyimleyeceğimiz restoranların yanında turistik olmayan yerel noktalarda İran’ın sokak lezzetleriyle tanışacağımız bir de yemek turu var programımızda. Renklerin ve rengarenklerin içindeki Nasir al-Mulk Camii ve 2500 yıllık Persepolis elbette gezimizin yıldızları. UNESCO tarafından “insanlığın somut olmayan kültürel mirası” olarak tescillenmiş bir deneyim var programımızda; içerisinde dövüş sanatı, jimnastik, dayanıklılık eğitimi ve müzik barındıran Zurkhaneh yani Pers yogası. Ve sürprizler; Sasani İmparatorluğu'nun erken döneminden 4 farklı rölyefe ev sahipliği yapan, Fars eyaletinde Persepolis'in yaklaşık 3 kilometre kuzeyinde kalan bir arkeolojik sit olan Nakş_ı Recep, Fars mitolojisi kahramanı Rüstem'i tasvir ettiği düşünülen, anıt mezarların altlarındaki Sasani oymaları sebebiyle Nakş-ı Rüstem arkeolojik sit alanı gezilerimizde bu programa dahil. Ekstra tur yok, masraf yok. Herşey Dahil!!! 4 EKİM - 12 EKİM 2022 tarihleri arasında İran'a kaçıyoruz.

€ 1,030

ÇİFT KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI KONAKLAMA

8 GECE - 9 GÜN

05 - 13 Nisan 2023

9 GÜN

Süre

BAMBAŞKA BİR İRAN

Lokasyon

5/10

Fiziksel

10 Kişi

Max.

SATIN AL

TUR PROGRAMI

Bu sıradan bir İran Turu değildir.

İran'da uzun zaman yaşamış, adım adım ülkeyi gezmiş ve Cebimde 1000 Dolar Sırt çantamda 6 ülke adlı gezi kitabıyla da bu kadim topraklara özel yer veren rehberimiz Erdem Gürses eşliğinde İran'dayız.

Bu gezi bir seyahatten öte önyargıları kırmak için yapılan özel bir yolculuk. Çünkü seyahat etmeye en çok çekinilen ülkeler arasında bir sıralama yapılsa muhtemelen en yukarılarda yer alacak olan İran aslında dünyanın en çok önyargıyla yaklaşılan ülkelerinden biri. Antik Pers’ten modern İran ve İslam Devrimi’ne kadar olabildiğince fırtınalı bir tarihe sahip olan bu topraklar tüm bu dönemlerin etkisini; inanışlarıyla, mimarisiyle ve hikayeleriyle halen iliklerine kadar hissediyor. Ama şimdiden uyaralım; İran turu sırasında bunların yanında sizi en çok etkileyecek şey İranlıların konukseverliği olacak.

Edebiyatıyla, sinemasıyla, mutfağıyla, tarihiyle, farklı inanışlarıyla ve en önemlisi sıcak kanlı insanlarıyla bizleri mest eden İran, beş duyumuza hitap eden, deneyim dolu bir ülke. İran Turu tarihin büyük bölümünde Pers İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü, kapalı kutu bu coğrafyada gizemlerin peşinde, önyargıları yıkmak için benzersiz bir seyahat.

Bakın gezimizde neler var;

İran gezisi sırasında camilerden katedrallere, zerdüşt tapınaklarından antik kentlere bir çok farklı dine ve kültüre, yüzyıllardır ayakta duran dünya miraslarını yerinde göreceğiz ve hikayelerini dinleyeceğiz.

İran yöresel yemeklerine özellikle ayrı bir sayfa ayırıyoruz. İran yemeklerini derinlemesine deneyimleyeceğimiz restoranların yanında turistik olmayan yerel noktalarda İran’ın sokak lezzetleriyle tanışacağımız bir de yemek turu var programımızda.

Renklerin ve rengarenklerin içindeki Nasir al-Mulk Camii ve 2500 yıllık Persepolis elbette gezimizin yıldızları.

UNESCO tarafından “insanlığın somut olmayan kültürel mirası” olarak tescillenmiş bir deneyim var programımızda; içerisinde dövüş sanatı, jimnastik, dayanıklılık eğitimi ve müzik barındıran Zurkhaneh yani Pers yogası.

Ve sürprizler; Sasani İmparatorluğu'nun erken döneminden 4 farklı rölyefe ev sahipliği yapan, Fars eyaletinde Persepolis'in yaklaşık 3 kilometre kuzeyinde kalan bir arkeolojik sit olan Nakş_ı Recep, Fars mitolojisi kahramanı Rüstem'i tasvir ettiği düşünülen, anıt mezarların altlarındaki Sasani oymaları sebebiyle Nakş-ı Rüstem arkeolojik sit alanı gezilerimizde bu programa dahil.


1.Gün

İstanbul – Tahran

•3 Ekim Pazartesi gecesi saat 23.00’da havalimanında rehberimiz ile buluşma. Check-in ve bagaj işlemlerinin ardından 4 Ekim Salı saat 01.40’da Türk Hava Yolları TK878 sefer sayılı uçuşu ile Tahran’a yolculuğumuz başlıyor. Yerel saat ile 05.10’daki varışın ardından Tahran turumuza başlamadan önce kahvaltı alıyoruz.

•Ortadoğu’nun en büyük ikinci metropolünü gezmeye Özgürlük Meydanı anlamını taşıyan Azadi Meydanı ile başlıyoruz. Pehlevi şahlarının ikâmetgâhı, günümüzde cumhurbaşkanının resmî ofisi olan Sâdâbâd Sarayı ile gezimiz devam ediyor. Ardından İran Ulusal Müzesi’nde antik Med, Ahameniş ve Sâsânî dönemlerinden eserler göreceğiz.

•Yerel bir restoranda alacağımız öğle yemeğinden sonra Tahran’ın başkent olduğu 18. yüzyılda şahların ilk olarak yerleştiği kale olan Gülistan Sarayı’nı ve son Şahbanu Farah Diba’nın kişisel çabasıyla oluşturulan, Chagall’dan Dalí’ye, Lichtenstein’dan Warhol’a uzanan geniş koleksiyonuyla Guggenheim’ı aratmayan Çağdaş Sanat Müzesi’ni geziyoruz.

•Akşam yemeği ve otelimizde konaklama.

Yemekler: Kahvaltı, Öğle yemeği, Akşam yemeği.

Konaklama: Tehran Grand Hotel 4* vb.


2.Gün

Tahran Kum - Niasar - Nuşabad - Kâşân

 • Kahvaltının ardından Hoz-e Soltan Tuz Gölü’nün kenarından geçerek ülkenin dinî başkenti Kum şehrine varış. Kum’da peygamberin yedinci göbekten torunu Fatımâ-ı Masume’nin türbesini ziyaret edip, İran devriminin lideri Ayetullah Humeyni’nin evini dışarıdan gördükten sonra Kâşân istikametinde devam ediyoruz. 
 • Öğle yemeğimiz yerel restoranda.
 • Yol üzerinde Niasar’daki ateş tapınağı ve şelaledeki kısa molanın ardından Nuşabad yeraltı şehri gezisi. Daha sonra Kâşân’a varış, akşam yemeği ve konaklama.
 • Yemekler: Kahvaltı, Öğle yemeği, Akşam yemeği.
 • Konaklama: Hotel Negarestan Kashan 4* vb.


3.Gün

Kâşân - İsfahan

 • Kahvaltının ardından otelden ayrılıyoruz. 
 • UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Tabatabaei ve Boroujerdi Evleri, Agha Bozorg Külliyesi ve Fin Bahçeleri’ni ziyaret ediyoruz.
 • İsfahan’a ulaştığımızda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Mescid-i Cuma’yı ziyaret ediyoruz. Yerel bir restoranda alacağımız öğle yemeğinin ardından Zayende nehri üstüne Safevîler’in yaptığı, şehrin simgesi olan ünlü Hacu ve Si-o-se Pol (33 ayaklı) köprülerini göreceğiz.
 • Yemekler: Kahvaltı, Öğle yemeği, Akşam yemeği.
 • Konaklama: Ali Qapu Hotel 4* vb.


4.Gün

İsfahan

 • Kahvaltının ardından UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Çehel (Kırk) Sütun Sarayı’nı ziyaret ediyoruz.
 • Ardından yine UNESCO Listesi’nde yer alan ve dünyanın en büyük ikinci meydanı olan Nakş-i Cihan Meydanı’na hareket ediyoruz. Burada İmam Camii yani eski adıyla Şah Abbas Camii’ni ziyaret edeceğiz.
 • Yerel bir restoranda alacağımız öğle yemeğinin ardından Ali Gapu Sarayı, Şeyh Lütfullah Camii ve şehrin tarihî Ermeni mahallesindeki Vank Katedrali göreceğimiz yerler arasında.
 • Akşam yemeği ve otelde konaklama.
 • Yemekler: Kahvaltı, Öğle yemeği, Akşam yemeği.
 • Konaklama: Ali Qapu Hotel 4* vb.


5.Gün

İsfahan - Ardakan - Haranak - Yezd

 • Kahvaltının ardından otelden ayrılıp Yezd’e doğru yola çıkıyoruz.•
 • Yol üzerinde İran’daki en eski İslam eserlerinden Nain Camii’ni ziyaret ettikten sonra pitoresk harabeleriyle ünlü Ardakan’a geçiyoruz.
 • Meybod’daki güvercin evini görüp, yerel bir restoranda öğle yemeği aldıktan sonra şehrin çıkışındaki vadiye hâkim bir tepe üzerine kurulmuş ÇakÇak Zerdüşt tapınağını ziyaret ediyoruz.
 • Daha sonra Dar-i Encir Doğa Parkı içerisindeki orijinal kerpiç mimariye sahip terk edilmiş tarihî Haranak kasabasını geziyoruz.
 • Yezd’e varışın ardından restore edilmiş orijinal bir tarihî kervansaray olan otelimize yerleşme.
 • Akşam yemeği ve otelde konaklama.
 • Yemekler: Kahvaltı, Öğle yemeği, Akşam yemeği.
 • Konaklama: Hotel Bage Moshir 4* vb.


6.Gün

Yezd

 • Kahvaltının ardından otantik tarihî dokusuyla gezenleri büyüleyen ve eski şehir kısmı UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Yezd’in sokaklarında gezintiye çıkacağız.
 • Mescid-i Cuma, On İki İmam Mabedi ile Zerdüştlük inancının ülkedeki en ikonik yapıları olan Ateşgede ve Sessizlik Kuleleri’ni gezeceğiz. Öğle yemeğimiz yerel bir restoranda.
 • Öğleden sonra İran’ın geleneksel sporlarının ritim eşliğinde seyirci önünde icra edildiği Zurhane’ye gidiyoruz.
 • Akşam yemeği ve otelde konaklama.
 • Yemekler: Kahvaltı, Öğle yemeği, Akşam yemeği.
 • Konaklama: Hotel Bage Moshir 4* vb.


7.Gün

Pasargad - Nakş-ı Rüstem - Persepolis - Şiraz

 • Kahvaltının ardından ardından Şiraz’a doğru yola çıkıyoruz.
 • Yol üzerinde UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Persler’in antik başkenti Pasargad’ı geziyoruz. Burada İran’ın en ünlü hükümdarı Büyük Kuroş’un (Kiros) mezarı göreceğimiz yerler arasında. Öğle yemeğimiz yerel bir restoranda.
 • Sonraki durağımız, aralarında Büyük Darius’unda bulunduğu Ahameniş şahanşahlarının kaya mezarlarından oluşan Nakş-ı Rüstem nekropolü.
 • Şiraz’a 60 km kala son durağımız yarım asır önce Rıza Pehlevi’nin İran’ın 2500. yılını görkemli bir şekilde kutladığı, UNESCO Kültür Mirası Listesi’ndeki Persepolis Antik Kenti’ni geziyoruz.
 • Ardından Şiraz’a varış, akşam yemeği ve otelde konaklama.
 • Yemekler: Kahvaltı, Öğle yemeği, Akşam yemeği.
 • Konaklama: Shiraz Homa Hotel 5* vb.


8.Gün

Şiraz

 • Kahvaltının ardından güne sabah ışığında fotoğrafçıların gözbebeği, vitraylarıyla ünlü Nasırülmülk Camii ile başlıyoruz.
 • Fransızlar’ın ünlü Syrah üzümüne ismini verdiği düşünülen, çiçekler ve şairler şehri Şiraz’daki gezimizde ayrıca ana bedesten Vekil Pazarı ve hamamı, UNESCO Miras Listesi’ndeki Bağ-ı İrem (Eram Bahçeleri) ile Şah Çerağ ve Fars şiirinin ikonik devleri Hâfız ve Sa’dî-i Şirazî’nin türbeleri turumuzda gezeceğimiz yerler. Öğle yemeğimiz yerel bir restoranda.
 • Otelimizden geç check-out yaparak ayrılıyoruz.
 • Akşam yemeği sonrası havalimanına transferimiz olacak.
 • 12 Ekim Çarşamba gecesi saat 01.55'te THY TK885 sefer sayılı uçuşu ile Şiraz'dan İstanbul'a hareket. Yerel saat ile 05.30'da İstanbul Havalimanı'na varış.
 • Bir sonraki Benkaçtım ile başka bir yol hikayesinde buluşmak üzere...
 • Yemekler: Kahvaltı, Öğle yemeği, Akşam yemeği.

TEK KİŞİ KONAKLAMA SEÇENEĞİMİZ BULUNMAKTADIR.

Program detayları için:  0542 442 00 02

PROGRAMA DAHİL OLAN HİZMETLER:     

 • Programda belirtilen 4 ve 5 yıldızlı otellerde 7 gece kahvaltı dahil konaklama,
 • Tur dahilindeki tüm transferler,
 • Erdem Gürses rehberlik hizmeti,
 • 8 öğle yemeği, 8 akşam yemeği,
 • Yerel İngilizce rehberlik hizmeti,
 • İl gün varışta kahvaltı,
 • Programda belirtilen tüm geziler ve ören yeri girişleri,
 • Ekstra tur satışı yoktur.

PROGRAMA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • İstanbul – Tahran ve Şiraz – İstanbul THY ile uçuşlar,
 • Kişisel harcamalar,
 • Programda belirtilmeyen tüm yemekler,
 • İçecekler,
 • Fazla bagaj ücreti,
 • Programda belirtilmeyen geziler,
 • Yurtdışı çıkış harcı (150 TL).

AYRINTILAR

 • Belirtilen fiyat çift kişilik odada kişi başı konaklama ücretidir. Single oda farkımız 250 EURO'dur.
 • Uçak bileti hariç veya farklı parkurdan programa dahil olmak isteyen katılımcılarımız biletleme işlemleri için seyahat danışmanımız ile iletişime geçebilirsiniz.
 • Tek kişilik konaklama seçeneği için seyahat danışmanımız ile iletişime geçebilirsiniz.
 • İlgili programlarımız istediğiniz kişi sayısına bağlı olarak özel gruplarınız için istediğiniz tarihlerde düzenlenebilmektedir. Detaylar için seyahat danışmanımız ile iletişime geçebilirsiniz.

BİLGİLER

 • Rezervasyon esnasında kesinlikle koltuk numarası sözü ve garantisi verilemez.
 • Rehber gerekli gördüğü takdirde, tüm programı gerçekleştirmek kaydı ile zamanlama ve program akışı konusunda değişiklik yapma hakkına sahiptir.
 • Tarifeli uçuşlarda İnİstanbul Turizm, havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28.09.1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde uçuş saatleri ve parkur değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 24 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir. Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan İnİstanbul Turizm sorumlu tutulamaz. Uçak bileti iptallerinde, havayollarının iptal koşulları geçerlidir.
 • Turumuzda rehberlik, ulaşım, konaklama ve çevre gezileri paket programdır. Ayrı düşünülemez.

TUR İPTAL VE CAYMA HAKKI 

 • Tüketicinin yapmış oldukları rezervasyonlarda paket turun başlamasından en az 30 gün kala yapılan fesih bildirimlerinde; ödenmesi zorunlu vergi, harç, 3. kişilere ödenip geri alınması mümkün olmayan bedeller ve yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödenen bedel tüketiciye aynen iade edilir. 
 • Yurt dışı seyahatlerde vize hizmeti alınmış ise vize ücretleri iade edilmez.
 • Tüketici, gezinin başlamasına 29-15 gün kala tur bedelinin % 40’ını 15 günden az süre içerisinde ise tamamını acenteye cayma tazminatı olarak ödemeyi kabul ve taahhüt eder.
 • Sözleşmeden dönülmesi halinde iptal ceza şartlarına göre en az 7 iş günü içerisinde tüketicinin ödemiş olduğu tur bedeli İnİstanbul Turizm veya aracısı tarafından iade edilir.

PUANLAMA

ULAŞIM

KONAKLAMA

HİZMET KALİTESİ

Rezervasyon veya bilgi için sizi arayalım

Bilgi almak için lütfen formu doldurunuz.

ACENTAYI DOĞRULAYIN

BİZE ULAŞIN
Adres

Esentepe Mah.
Milangaz Cad.
No:77
Kartal Vizyon A2/6
Kartal/İstanbul

NEREDEYİZ

benkactim.com bir inistanbul turizm markasıdır.
Bu web sitesi, bilgisayarınıza bilgi depolamak amacıyla tanımlama bilgilerini kullanır. Bu bilgilerin bir kısmı sitenin çalışmasında esas rolü üstlenirken bir kısmı ise kullanıcı deneyimlerinin iyileştirilmesine yardımcı olur. Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.