BİLİNMEYENLERİ İLE FENER - BALAT - AYVANSARAY GEZİSİ & İSTANBUL

Özel grup fiyatlandırmamız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

₺ 220

KİŞİ BAŞI

GÜNÜBİRLİK

17 Eylül 2022

1 GÜN

Süre

İSTANBUL

Lokasyon

4/10

Fiziksel

10 Kişi

Max.

SATIN AL

TUR PROGRAMI

GÜNÜBİRLİK

Cibali Karakolu, Demir Kilise, Tarihi Balat Sokakları, Agora Meyhanesi, Tahta Minare Camii, Fener Rum Patrikhanesi, Fener Rum Erkek Lisesi, Anemas Zindanları, Tekfur Sarayı, Meryem Ana Kilisesi, Kariye Camii ve yol boyunca daha nice yapılar ve hikayeler...

31 Mart 1492’de adı Edicto de Expulsion da olan Granada/Alhambra Fermanı’nı imzalayan İspanyol kralı ve kraliçesi, Yahudilere 31 Temmuz tarihine kadar İspanya’yı terk etmeleri için süre verirler ve böylece adları daha sonra Sefarad Yahudileri olarak tarihe geçecek olan toplumun İspanya sonrası hikâyesi başlamış olur. Kendilerini “Sefarad” olarak tanımlamalarının sebebi de son derece basittir: “Sefarad” İbranîcede “İspanya” demektir, dolayısı ile “Sefarad Yahudileri” de “İspanya’dan gelen/İspanya kökenli” Yahudiler demektir.

1492 yılında Osmanlı Sultanı II. Bayezid tarafından Osmanlı İmparatorluğu’na kabul edilen Sefarad Yahudileri Anadolu’nun batısı, Trakya ve Balkanlar’a yerleşirler. Ve sonraları kendi aralarında konuştukları bir dil geliştirirler; İşte bugün Judeo-Espanyol diye adlandırdığımız bu dil de böyle oluşmuştur.

Osmanlı İmparatorluğu’nda Judeo-Espanyol’un sadece Yahudiler tarafından konuşulan bir dil olması onun “Yahudice” olarak bilinmesine yol açmıştır. Sefarad Yahudilerinin birçoğu da bu dile “Djudezmo” ya da “Djudio/Djidio” demişlerdir ki bu kelimelerin karşılığı da yine “Yahudice”dir. Judeo-Espanyol dilini “Yahudi” yani “Judeo” yapan ögelerin başında ise, dildeki dinî terimlerin neredeyse hepsinin İbranîceden gelmesi ve Yahudi dinine uymayan İspanyolca terimlerin düzeltilerek kullanılmasıdır. Mesela, İspanyolcada Tanrı kelimesi “Dios”tur. Bu kelimenin sonundaki “s” harfi ve sesi aynı zamanda isimleri çoğul yapmak için kullanılmaktadır. Tek Tanrılığa çok önem veren Yahudilerde ise Tanrı kelimesi “Dio”dur. Yani “birden fazla Tanrı” çağrışımı yapabilecek olan “s” harfi hemen atılmıştır!

Fener, Balat, Ayvansaray turumuzda tarihin yaşanmışlıkları içinde kaybolurken daha bunun gibi pek çok anlatımları yaşayacağız. Geçmişten günümüze bu rengarenk ve tarihi bölgenin yaşanmışlıklarını bazen hüzünle bazen kahkahalar ile dinleyeceğiz.

Erdem Gürses danışmanlığında Haliç'in incisi Fener, Balat ve Ayvansarayı birlikte keşfetmeye ne dersin :)

  • Başlangıç & Bitiş Noktası: Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü - Kariye Camii
  • Başlangıç & Bitiş Saati: 09:30 – 17:00
  • Öğle yemeği için bir saat serbest zaman verilecektir. (12:30-13:30)

PROGRAMA DAHİL OLAN HİZMETLER:      

  • DANIŞMANLIK VE PROFESYONEL REHBERLİK HİZMETİ
  • KULAKLIK CİHAZ HİZMETİ
  • BAĞIŞLAR

PROGRAMA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:

  • KİŞİSEL HARCAMALAR
  • ÖĞLE YEMEĞİ

AYRINTILAR

  • Rehber gerekli gördüğü takdirde, tüm programı gerçekleştirmek kaydı ile zamanlama ve program akışı konusunda değişiklik yapma hakkına sahiptir.

PUANLAMA

ULAŞIM

KONAKLAMA

HİZMET KALİTESİ

Rezervasyon veya bilgi için sizi arayalım

Bilgi almak için lütfen formu doldurunuz.

ACENTAYI DOĞRULAYIN

BİZE ULAŞIN
Adres

Esentepe Mah.
Milangaz Cad.
No:77
Kartal Vizyon A2/6
Kartal/İstanbul

NEREDEYİZ

benkactim.com bir inistanbul turizm markasıdır.
Bu web sitesi, bilgisayarınıza bilgi depolamak amacıyla tanımlama bilgilerini kullanır. Bu bilgilerin bir kısmı sitenin çalışmasında esas rolü üstlenirken bir kısmı ise kullanıcı deneyimlerinin iyileştirilmesine yardımcı olur. Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.