Antalya – Bütün buralar oralar hep bizim!

Antalya – Bütün buralar oralar hep bizim!
Antalya İlknur Atalkın

Bütün buralar, buraları oraları, oraların buraları bizim oluyor …

Biz 80’li yılların çocuklarının aklından hiç çıkmayan bir repliktir bu.

İzlediğimiz yetmediği gibi defalarca teybi geri sarıp her cümlesini ezberlediğimiz Devekuşu Kabare oyunlarından birinde  söylüyor Metin abi;

‘Bütün burılaa benim oluyyo da bölüü. Burilaa orılaa, orılların burılaarı  hep benim oluyyo da ‘

O zamandan kalma, nerde uzayıp giden güzel topraklar görsem bu gelir aklıma 🙂

Bu bayram çokça geçirdim içimden ;

İç Turizm pek hareketli, sahiller Türk tatilci ile doluydu .

Yapmayın! dedim sürekli içimden Yapmayın! Buralar bizim.

Turizmin durumu malum. Terör korkusuydu, kodamanların savaşçılık oyunlarıydı derken  bayramda otellerin doluluğu  yerli turiste verilen makul fiyatlarla istedikleri seviyeye ancak yaklaşmıştı.

Ecnebi ( Bu kelime de  bizim gençlikten J ) hayranlığım yok .

‘Adamlar yapmış abi’ci de değilim. Konu turizmse her gelen turistin de medeni olmadığını biliyoruz ama bu bayram Türklerin yoğun olduğu yerlerde gözlemlediklerimden çok utandım ben .

Sözüm meclisden dışarı olsun, bayramda otellerde tatil yapmayı seçip aynı şeyleri hissedenler anlayacaktır .

Hissetmeyenler bizimle değil 🙂

Bu duygum halk plajlarından lüks denilen otellere kadar her yerde geçerliydi .

Yıllardır aynı otelde konaklayan bir Alman turistle yaptığımız sohbette; ilk kez bu kadar Türkle aynı dönemde  tatil yaptığını ve daha da gelmem artık dediğinde içim acıdı .

Yapmayın !

  • Çocuğunuzun kakalı bezini plajda caanım kumun tam ortasına, otel odasının kapısında yere, şezlonglarında güneşlenen insanların burnunun dibindeki o saksı gibi çöp kovalarına koymayın!
  • Açık büfe demek, herşey dahil demek boşanın da semerinizi yiyin demek değil! Aynı öğünde hem tavuk hem balık hem pirzola yemek demek değil gözünüzü seveyim .
  • Ağzınızla için!
  • Asansörde karşılaştığınız insanlara “Günaydın” deyin “Merhaba” deyin “İyi akşamlar” deyin. Sosyal medyaya ayak fotoğrafı koyup ‘Günaydın’ demekten daha iyi hissettirir emin olun!
  • Çocuğunun gülen fotoğrafını çekecem diye, Onun dikkatini çekmek için avazınız çıktığı kadar bağırmayın. Çocuklar gülerek poz vermeden de güzeldir!
  • Bir havuzun girişinde Adult /+18 vs yazıyorsa orası büyükler için! Sizin ufaklık orda uyumasın sakin başka bi yer bulun.
  • Beyler ! (Erkeklerle ilgili genellemelerim maalesef bu konuda) İster bilmem kaç yıldızlı otelde purosu dudağının ucunda olanlar, ister halk plajında mayo yerine siyah renkli şortunu giyen beyler size diyorum; Önünüze Bakın! Salyalarınızı akıtmayın her Olga’ya , O oğluna “Hasan Aliii” diye sesleniyordu akşamüstü mesai bitiminde plajda  gördüm. Burayı memleketi bellemişti, çok güzeldi , çalışkandı, anneydi…
  • Dünyanın en verimli, en güzel topraklarında, en güzel sahillerinde yaşıyor olmanın hakkını verelim .

Lütfen !

Yapmayın !

Alın yanınıza yavrunuzu maviye karşı ve anlatın ;

Büyü çocuk, insan gibi büyü, medeni ol, sahip çık, kıymet bil !

Buralar bizim…

İlknur Atalkın

Yorumlar

Bir cevap yazın