Arjantin Aconcagua Dağı

Arjantin Aconcagua Dağı
Arjantin Aconcagua 6962 mt

Amerika Kıtasının En Yüksek Bekçisi

Büyük bir maceraya doğru yola çıkmak üzere tüm hazırlıklar tamam. Arjantin’de 21 gün sürecek bu ekspedisyon hem kolay bir yüksek irtifa deneyimi, hem de Güney Amerika’nın en güzel şehirlerini ve milli parklarını görme imkanı sağlayacak. Sadece Inkalar tarafından konuşulan Quechua  dilindeki iki kelimeden Akon-Kahuak (Taş Bekçi)  devşirilerek adlandırılan Aconcagua Dağı  6950 metrelik zirvesi ile gerçek yüksek irtifada uzun bir ekspedisyon deneyimi sağlayarak yükseliyor.

Aconcagua Mili Parkı; Mendoza sınırları içinde bulunan ve korumaya alınmış 10 doğal rezervden bir tanesidir. Şili sınırına 25 km. uzaklıktaki Aconcagua, Asya Kıtası dışındaki en yüksek dağdır. Bu muhteşem Taş Bekçiye yolculuğumuz Buenos Aires şehrinden başlayacak. Bu güzel ve hareketli şehrin tadına bakmak, dinlenmek ve hazırlıklarımızı tamamlamak için 1 günümüz var. 2. günümüzde Mendoza şehrini gezerek; şirin iki katlı evlerin arasında gezip, yemeklerin, etlerin ve şarapların tadına bakacağız. Artık bu dev Aconcagua Dağı’na yaklaşma zamanı. Penitentes’e yolculuğumuz ile tırmanış havasına giriyoruz. Eşyalarımız Milli Park Girişine katırlara yüklenmek üzere getirilecek. Bu arada biz de ilk kampımız olan Confluencia’ya doğru yürüyüşe başlayacağız. Yüksekliğe uyum sağlamak için oldukça yavaş hareket etmeliyiz. Büyük Dev’in zirvesinden önce yapacağımız ilki 4000 metrelik, ikincisi 5100 metrelik iki zirve var önümüzde.

Plaza de Mulas; 4260 metre’de sergi salonu, internet, bar ve restoran hizmetleri ile oldukça iyi işletilen bir ana kamp. Ana kampın girişinde kamp doktorlarına göründükten sonra, kamp yerimize doğru hareket edeceğiz. Aklimatizasyon tırmanışlarımız ve üst kamp ikmallerimiz ile zirveye tırmanmak için hazırız. Ayrıca bu tırmanışta hava vb. sebeplerden dolayı oluşabilecek gecikmeler için iki yedek günümüz var.

Dönüşte ekspedisyonu kutlamak için Mendoza’da da bir gecemiz var. hak ettiğimiz bu gecenin ardından;  Buenos Aires üzerinden İstanbul’a uçarak bu uzun ama bir o kadar doyurucu yüksek irtifa maceramızı noktalıyoruz.

Vize Bilgileri

Arjantin, Türk vatandaşlarından vize talep etmemektedir.

**Ekspedisyon, tırmanma turları profesyonel deneyim gerektirdiği için bütün operasyonlar Montis Trips & Expeditions tarafından organize edilmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın