Barselona – La Rambla

Barselona – La Rambla
Barselona La Rambla Yolu

Barselona La Rambla
Barselona’nın en meşhur caddelerinin başında gelen La Rambla, 1.2 kilometre uzunluğunda olup hem yerel halk hem de turistlerin uğrak noktası halindedir. İki tarafı ağaçlarla sıralı olan La Rambla caddesi Catalunya meydanında başlayın güneyde Christopher Columbus heykeliyle son bulmaktadır.

Dünyaca meşhur bir cadde olmadan önce atık dolu bir nehir olan La Rambla ilk olarak 1377 yılında şehrin duvarlarının genişletilmesiyle şehre dahil edilmiş. 1440 yılında ise nehrin kurutulmasıyla yavaş yavaş bir cadde olarak kullanılmaya başlanmış. Sonraki yüzyıllarda bu caddede düzenlenen festivaller, marketler ve spor müsabakalarıyla gelişimini sürdüren La Rambla gene aynı dönemlerde inşa edilen dini yapılarla da öne çıkıyordu. Her ne kadar bu yüzyıllarda yaşanan ayaklanmalar ve daha sonra 1930 sonlarında yaşanan ispanya iç savaşı bu yapılara büyük zarar verse de günümüzde hala bu yapıları cadde üstünde görmek mümkün.

İlk sıralı ağaçları 1703 yılında dikilen caddenin kaldırım taşlarıda eskiden nehir olmasından esinlenerek suda ki dalgalanmayı andırıcak bir şekilde tasarlanmıştır. Araç trafiğinin yolun iki tarafından yapılan caddenin ortası sadece yaya trafiğine açıktır. Hediyelik eşya mağazaları, çiçekçiler, barlar ve restoranlarla bezeli olan cadde aynı zamanda çok sayıda sokak sanatçısına da ev sahipliği yapmaktadır.

Caddenin orta kısmında bulunan La Boqueria pazarı, sunduğu geniş ve farklı ürün yelpazesiyle Barselona ve La ramblanın önde gelen turist noktalarından biri halinde gelmiştir. İlk olarak 1217 de eski şehir kapısının yanında et satılmasıyla ortaya çıkan market yıllar içinde çeşitli ürünler için kurulan pazarlarla devam etsene resmi olarak tanınması 1826 yılını bulucaktı. 1840 yılında resmi yapısının inşasına başlanan market aynı yıl içinde de faliyete başlamıştır.

Ünlü İspanyol şair Federico Garcia Lorca’nın bitmesini istemediğim tek cadde olarak betimlediği La Rambla bir çok ünlü yapıyı da içinde barındırmaktadır. Dünyaca meşhur Liceu opera binası, Barcelona’nın en eski tiyatrosu Teatre Principal, şehir konseyinin kültür enstitüsünün genel merkezliğine ev sahipliği yapan ve çeşitli sergilerinde düzenlendiği Virreina Sarayı ve de contemporary sanatının önde gelen sanatçılarının sergilerine ev sahipliği yapan Centre D’Art Santa Monica müzesi görülmeğe değer yerlerden bazıları…

Ayrıca ünlü sanatçı Joan Miro’nun Barselona – La Rambla kaldırımları üstünde bulunan mozaik taş dizaynını ve de Font de Canaletes çeşmesine de bi uğrayın derim.

Kültür ve eğlenceyle dolu bu caddeyi kaçırmamanızı öneririm. Şimdiden iyi tatiller.

MJ

Facebook'ta Paylaş Benkaçtım instagram

Yorumlar

Bir cevap yazın