Dilek ile 33 Dakikada 3 Tas Can Lezzetler

Dilek ile 33 Dakikada 3 Tas Can Lezzetler
Dilek ile 33 Dakikada 3 Tas Yemek Tarifleri

Tavuklu Şifa Bohçası + Şehriyeli Ivır Zıvır Pilavı + Tatlı Candır (Sarı Afet)

Tavuklu Şifa Bohçası

Kemiksiz tavuk butlarını (açık şekilde), tahin, soya sosu, kimyon, karabiber, bal, zeytinyağ ve sarımsak karışımına güzelcene buluyoruz…. Sonracıma hepsini bir tahta üzerine sere serpe açıyoruz… İçlerine bir gıdım çemensiz pastırma koyuverip sarıp sarmaladıktan sonra kürdanla açılmasın diye uclarını kapatıyoruz… Yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine koyuverip önceden ısıtılmış fırında aşk ile pişiriyoruz… Fırından çıkartmaya 3 dakika kala hepiciğinin üstünü, kaşar rendesiyle taçlandırıyoruz. (Kaşar peyniri üzerinde eriyip azıcık kızardımı fırından alıveriyoruuuz)…?

 

Şehriyeli Ivır Zıvır Pilavı

Şehriyeleri tereyağ ve zeytinyağ karışımı ile tencerede mis kokular gelene kadar azıcık kavuruyoruz… Sonrasında mini minnacık doğranmış bir adet soğan ve bir diş sarımsağıda sehriyelere katıyoruz… Bitti mi? Tabiki hayır, içine minik minik doğranmış paprika biber ve mantarıda ekleyip kavurma işlemini devam ettiriyoruz… Akabinde ve detayında hazırda var ise sıcak et suyu ya da sade kaynamış suyu malzemelerin üstüne bir parmakcık üste çıkacak kadar boca ediyoruuuuz… Yeterince tuz ve karabiber ve zerdeçal da ekleyip kısık ateşte suyunu çekene kadar pişiriyoruz (Ateşin altını kapattıktan sonra pilavın üzerine bir bez koyup kapağını kapatarak demlenmesini sağlıyoruz… Yaniii pilav var yersen)?

 

Tatlı Candır (Sarı Afet)

Bir adet dilimlenmiş leziz ananasları, bal, azıcık toz tarçın karışımına buluyoruz sonrasında çok az tuzsuz tereyağ ile kızdırılmış bir tavada ya da ızgarada iki tarafinıda hemencik karamelize ediyoruz…. Sonramı tabiki bu sarı afeti dondurma eşliğinde servis ediyoruz.

Can olsun, şifa olsun. İsteyene ise bolcana gülümseyiş olsun…

Üzerine de afiyet bal şeker olsun…

Yorumlar

Bir cevap yazın