Fas Toubkal Dağı

Fas Toubkal Dağı
Toubkal Dağı, Fas

Kuzey Afrika’nın En Yüksek Zirvesi

Fas; Kuzey Afrika’nın en güzel ve en renkli ülkesi. Zamanı kısıtlı olan katılımcılarımız için 5 gün sürecek bir tırmanış turu hazırladık. Fas sıcak kanlı insanları, yerel dilleri, zengin mutfağı, sürprizlerle dolu coğrafyası ile ünlü. Bu turumuzda Atlas Dağları’nın ve Kuzey Afrika’nın en yüksek zirvesi olan Toubkal Dağına bir tırmanış yapıyoruz. Tabi Fas’a gelmişken ünlü Marakeş şehrini de gezmeden dönmeyeceğiz.
Atlas Dağları kuzey Afrika için son derece önemli ve bir o kadar da güzel bir bölge. Derin vadilerde konuşlanmış Berberi köyleri sakinleri bu dağların gerçek sahipleri. Burada yeralam dereler, yemyeşil tarım arazileri ve bağlar Fas’taki renkler cümbüşünün bir parçası. 3 büyük zincirden oluşan Atlas Dağları; Orta Atlaslar, Yüksek Atlas Dağları ve Anti-Atlas Dağları. Bizim Atlas Dağları’nda ziyaret edeceğimiz bölge, doğa yürüyüşçülerinin ve Avrupalı dağ severlerin de sık ziyaret ettiği yerlerden birisi olan Yüksek Atlas Dağları olacak.

Yüksek Atlaslar derin vadileri, Berber köyleri, 4000 metrelere ulaşan zirveleriyle etkileyici bir dağ grubu. Koşullara göre teknik olmayan bir tırmanış ile de zirvesine ulaşılabilen Toubkal Dağı ( 4167 m ) ise Atlas Dağları’nın en yüksek zirvesi. Bu turumuzdaki hedefimiz Toubkal Dağına tırmanmak. Eşyaların katırlarla taşındığı, dağevinde kalınan konforlu tırmanışlarımızdan biridir. Üstelik tırmanışı bir dağ evi konforundan faydalanarak yapacağız. Ancak programın bu aktivitesi sizin tercihinize bağlı. İsteyenler dağ evinde ya da İmlil köyünde kalıp dağların arasında keyifli aktiviteler, kısa turlar da yapabilirler! Sizlere bu seçenekleri tur liderlerimiz ve operasyon sorumlularımız iletecekler.

Dağ gezimizin ardından Marakeş’i de gezebileceğiz. Marakeş adeta binbir gece masallarının mekanları gibi. Kızıl şehir ya da pembe şehir olarak da bilinen, yaşayan tarihi dokusu, çarşıları ve sarayları ile UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınan Marakeş’te hayat alıştığımızdan çok farklı akıyor. Gündüzleri akrobatlar, yılan oynatıcıları, masal anlatıcıları, yerel giysileri içindeki sokak satıcıları ile meydan adeta bir sirk,bir panayır yeri gibiyken geceleri geç saatlere kadar kalabalık ve hayat dolu meydanda yemek tezgâhları kuruluyor. Gece ise ayrı bir curcuna başlıyor. Bu şehirde kendinizi tam anlamıyla bir masalın içinde hissedeceksiniz.

Dünya dağlarını keşfetmekten hoşlananlar için Atlas Dağlarının güzel atmosferinde kısa bir tırmanış tatili sunuyoruz. Ayrıca bu güzergah tatmin edici yüksekliği ile daha yüksek dağ seyahatlerine hazırlananlar için ideal bir tırmanış ve yükseğe uyum etkinliği olacaktır.

Vize Bilgileri

Fas Krallığı Türk vatandaşlarından 90 gün süreyle vize talep etmemektedir. Ve en az 1 yıl geçerli pasaportunuzun olması gereklidir.

**Ekspedisyon, tırmanma turları profesyonel deneyim gerektirdiği için bütün operasyonlar Montis Trips & Expeditions tarafından organize edilmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın