Imja-Tse Dağı

Imja-Tse Dağı
İmja Tse Dağı, Himalayalar Katmandu

Himalayalarda Bir Zirve

Himalayalar, şüphesiz ki dağcılığın birinci ligidir. Çünkü dünyanın en görkemli dağları Himalayalarda yer alır. Herşey daha büyük, her manzara daha fazla etkileyicidir. Türkiye’de klasik dağcılık, yarı teknik ve teknik dağ rotalarında tırmanış yapmış hatta bir de üstüne yüksek irtifada geçen fiziksel aktiviteleri de eklemişseniz, Himalayalar’a davetlisiniz.

Yılda birkaç kez Himalaya Dağları’nın Nepal sınırları içerisinde kalan bölgelerinde yüksek irtifa yürüyüşleri düzenliyoruz. Bu yürüyüşlerin her biri her seferinde damağımızda farklı tatlar bırakıyor. Yürüyüş güzergâhlarımızın hepsinde muazzam görkem ve azametleriyle yükselen zirvelerin arasında dolaşıyoruz. Bu sefer yine iyi hazırlanmış bir şekilde katılımcılarımıza, Himalaya Dağlarında bu manzaralı yürüyüşlerden birini yaptırıp Himalaya Dağcılığının tadına bakabilecekleri bir tırmanış etkinliği sunuyoruz. Etkinliğimiz yeterli teknik ve fiziksel donanım ile tecrübeye sahip tırmanıcılardan oluşan küçük gruplarla gerçekleştirdiğimiz bir dağcılık etkinliğidir. Himalayalardaki hedefimiz bu görkemli dağlar arasında 6189 m. yükseklikteki Imja Tse Zirvesi, bir diğer adıyla Island Peak.

Imja Khola vadisinin sonunda ve dev buzullar arasında görkemli zirvelere karşı bir seyir terası gibi duran Island Peak, bölgenin ‘trekking peak’ zirvelerinden biridir. Ancak bu sınıflandırma tabiri sizi yanıltmasın. Himalayalarda yeralan yüzlerce ve çok daha zorlu büyük dağlar arasında, görece olarak kolay olmasına rağmen Island Peak tırmanışı yalnızca bir yüksek irtifa yürüyüşü etkinliği değildir. Buzul seyahatleri, dik karlı buz etapları ve sırt geçişleri içeren bir etkinliktir. Gerçek dağcılığın tadına bakmak, Himalayalarda bir ilk tırmanış tecrübesi edinmek içinse Imja-Tse harika bir seçimdir.

Island Peak, Doğu Nepal’in ihtişamlı Lhotse Shar Dağının güneyinden dev bir buzul çanağına inen bir sırt üzerinde yer alır. Komşu yerleşimlerden biri olan Dingboche’den bakıldığında ise adeta bir buz okyanusun üzerindeki minik bir ada gibi durur. Bu manzara nedeniyle, 1951 yılında Eric Shipton ve ekibi tarafından Island Peak (Ada Dağı ya da Ada Doruğu ) olarak isimlendirilmiş olsa da 1983 yılında dağa Nepal dilinde  ‘Kara Taş ya da Kara Kaya’ anlamına gelen Imja Tse ismi verilmiştir. Ancak tırmanışçılar tarafından daha çok Island Peak adıyla anılmaktadır. Dağa ilk çıkış 1956 yılında Everest ve Lhotse dağları tırmanışına hazırlık yapan bir İsviçre ekspedisyonu tarafından yapılmıştır.

Sizler için hazırladığımız bu tırmanış programıyla 6189 m. yüksekliğindeki zirveye tırmanış için, bölgenin en çok ziyaret edilen rotalarından olan “Everest Ana Kampı” yürüyüşü rotasının da büyük bir kısmını kat ediyoruz. Gelişmiş hizmet imkânları ve yükseğe uyum etkinliğinin farklı bir bölgede geçmesi açısından tercih ettiğimiz bu yöntemi daha önceki tırmanışlarımızda da kullandık. Programımızda zirve başarı şansını artırmak; Himalayalara giden uçuşların hava şartlarına son derece bağımlı olduğu Nepal’de seyahat güvenliğini yükseltmek ve  aksamadan işleyen bir planlama yaratmak için  birkaç yükseğe uyum günü haricinde birkaç da yedek gün var.

Bölgedeki ve Island Peak’teki tecrübemizle tüm ayrıntıları düşünerek hazırladığımız bu etkinliğimizde gerçek dağcılık ve Himalaya tırmanış kültürü ile tanışacaksınız. Bu tırmanışta aynı zamanda aklimatizasyon için 2 tane 5000 m ve üzeri zirveye tırmanış yapılacaktır.

**Ekspedisyon, tırmanma turları profesyonel deneyim gerektirdiği için bütün operasyonlar Montis Trips & Expeditions tarafından organize edilmektedir.

Hazırsanız dağcılığın birinci ligine bekliyoruz !

Yorumlar

Bir cevap yazın