Karasu Turu, Acarlar Longozu

Karasu Turu, Acarlar Longozu
Poyrazlar Gölü, Karasu Turu

Sabah saatlerinde gezgin fotoğrafçı dostlarımız ile buluşup, TEM otoyolu üzerinden ve yaklaşık 2,5 saatlik bir yolculuk sonrası Adapazarı’nı geçerek Poyrazlar Gölü’ne ulaşıyoruz. İlk karelerimizi göl kıyısında çekerek yolumuza devam ediyoruz. Sakarya Nehri’nin Karadeniz ile buluştuğu yerde kurulan Karasu İlçesi ise ikinci durağımız. Nehrin deniz ile buluştuğu bu muhteşem yerde fotoğraf molası verdikten sonra Karasu ‘dan ayrılarak kısa bir yolculuk ile Acarlar Longozuna ulaşıyoruz. Türkiye’nin en büyük ve tek parça Longozu; yani Su basar ormanı olan Acarlar Longozu kenarında önce kısa bir yürüyüş yapıyor ve bu doğa harikasını keşfediyoruz. Burada öğlen yemeğimizi aldıktan sonra, bölgenin keyifli noktalarından Maden Deresi’ne ulaşıp şırıldayarak akan dere kenarında kısa bir yürüyüş gerçekleştiriyor ve fotoğraf çekiyoruz.

Longoz kelimesini ise ilk defa duyuyor olabilirsiniz. Subasar ormanına Longoz denir ve oluşumu itibariyle dünyada çok az görülür. Acarlar Longozu Sakarya Nehri’nin Karadeniz’e aktığı alanda çok uzun yıllar önce oluşmuş olup, bu oluşum zaman içinde Karadeniz’den gelen dalgaların yarattığı lagünlerle, Sakarya Nehri’nin taşıdığı alüvyon ve millerin bu alanı doldurması ile birlikte su seven bitkilerin yetiştiği bir orman haline gelmiştir.

Turumuz sizin istediğiniz tarihte kişi sayınıza göre araç, rehber ve tüm ayrıntılarıyla olarak dizayn edilir. Fotoğrafçılık bilgi seviyenizin tura katılacak diğer kişilerle birbirine yakın olması turunuzun kalitesini yükseltir, verimini arttırır ve size uygun danışman sağlamamıza yardımcı olur.

Yorumlar

Bir cevap yazın