Moğolistan Fotoğraf Turu

Moğolistan Fotoğraf Turu
Moğolistan Fotoğraf Turu Manzara

Bu bölgeye giderken Naadam Festival tarihini gözetmek fotoğraf açısından zenginlik sağlayacaktır. Türkçe’de “3 Erkek Oyunu” anlamına gelen Naadam Festivali; okçuluk, güreş ve at yarışlarından oluşmaktadır. Her yıl Moğolları aynı çatı altında birleştiren bu festival Moğol halkı için dini ve siyasi açıdan oldukça önemli bir etkinliktir. Zor geçen kış mevsiminden sonra gerçekleşen çok özel bir bayramdır. Ve bu festival süresi boyunca tüm Moğol halkı için paylaşım ve etkileşim zamanıdır.

İstanbul – Ulanbatur 
Siz değerli misafirlerimiz ile İstanbul Atatürk Havalimanı Dış hatlar terminalinde buluşmanın ardından gümrük ve pasaport işlemlerimizi yaptırıyoruz. Türk Havayolları’nın TK342 sefer sayılı uçuşu ile saat 19.05’de Ulanbatur’a renkli yolculuğumuz başlıyor.

Terelj National Park 
Öğlen saat 11.05’de Ulanbatur Chinggis Khaan Uluslararası Havalimanı’na varıyoruz. Yemeğimiz sonrasında Terelj Ulusal Parkı’na gideceğiz ve yolumuz üzerinde bulunan Türk tarihinin en eski yazılı belgelerinden olan Tonyukuk Yazıtları’nı ziyaret edeceğiz. II. Göktürk Kağanlığı döneminin büyük veziri, kumandanı ve danışmanı Bilge Tonyukuk‘un ölümünden önce bizzat kendisi tarafından diktirilen dört cepheli iki yazıttan ibaret olan bu yazıt Göktürk dönemine ait tarihi olaylardan bahseden Göktürk harfli Türkçe bir metin içermektedir. Terelj Milli Parkıyaklaşık 500 hektarlık alanı ile 1994’te milli park ilan edilmiştir. Şu anda Moğolistan’ın on milli parkından en popüleridir. Parkın en ilgi çekici gezi noktası olan ve her yıl binlerce yerli ve yabancı vatandaşın ziyaret ettiği Kaya Kaplumbağa, Tuul ve Terelj NehirleriAriyabal Meditasyon Tapınağı gezilerimizden sonra konaklamamız için Ger Kampı’na gideceğiz. Ger, bizim yurt dediğimiz göçebe çadırlarına Moğolistan’da verilen isimdir.

Akşam yemeği ve konaklama ( Terelj Lodge Ger Camp ) ta olacaktır.

Cengiz Han Anıtı 

Sabah kamp’ta alacağımız kahvaltımız sonrası transfer aracımızla yaklaşık 65 km uzaklıkta bulunan bulunan Cengiz Han’ın dev atlı heykelini göreceğiz.  Dünyanın en büyük heykellerinden biri olduğu belirtilen heykelin boyu 40 metreye ulaşıyor. Çelikten yapılan ve “Altın Kamçı” olarak adlandırılan heykelin içinden geçen bir asansörle atının kafasına ulaşan ziyaretçiler, buradan uçsuz bucaksız Moğol bozkırını görebilmektedir.

Ulanbatur / Naadam Festival Ön Galası

Sabah erkenden kamp’ta alacağımız kahvaltının ardından tarihi Gandan Manastırı’na gideceğiz. Kelime anlamı ise Tam Huzurun Büyük Yeri olan bu manastır Moğolistan’daki az sayıdaki ibadet kompleksinden birisidir. Öğlen yemeğimizi manastır yanında bulunan Yerel Restaurant’ta yiyeceğiz. Yemek sonrasında Ulanbatur’a geri dönüş yolculuğumuz başlayacak. Şehre vardıktan sonra Moğol halkının yıl boyu bekledikleri festivalleri olan Naadam Festivali’nin hazırlık galasını yerel dans gösterileri eşliğinde şehir meydanında izleyeceğiz.

Naadam Festival

Sabah erkenden otel’de alacağımız kahvaltının ardından tüm Moğol halkının yıl boyu bekledikleri festivalleri olan Naadam Festivali’ni izlemek için Naadam Stadyumu’na gideceğiz. Naadam Stadyumu’na varışımız sonrası festivalin açılış seramonisi ve güreş müsabakalarını izleyeceğiz. Öğlen yemeğimiz sonrası okçuluk müsabakalarını izlemek üzere tekrar festival alanına gideceğiz.

Naadam Festival 

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında siz değerli gezginlerimiz ile sıradışı bir at yarışlarına tanık olmak için Ulanbatur’un batısındaki Khui Doloon Khudag ovasına transferimiz gerçekleşecektir. At yarışlarının yapılacağı alana geldiğimizde 6 farklı kategoride yapılacak olan bu olağanüstü at yarışlarını izleyeceğiz. Yarışlar sonrası öğle yemeğimizi alacağımız Temporary Restaurant’a gideceğiz. Yemek sonrasında Ulanbatur’a dönüşümüz gerçekleşecektir. Şehir merkezinde izleyeceğimiz Moğolistan yerel ve kültürel dans gösterisinden sonra siz değerli gezginlerimizin alışveriş için serbest zamanı olacaktır.

Ugi Gölü / Orhun Yazıtları 

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı ardından yaz sezonunda binlerce kuşa ev sahipliği yapan bir tatlı su gölü olan Ugi Gölü ve çevresini keşfetmek için yola çıkacağız. Bu göl kuş ve bazı balık türleri için önemli bir ekolojik alan ve koruma altındadır. Öğle yemeğimizi göl çevresinde bulunan Ger Camp’ta alacağız. Yemek sonrasında keşfedilmesi ile Türk tarihi açısından bir dönüm noktası olan Orhun Yazıtları’nı görmeye gideceğiz. Türklerin bilinen ilk alfabesi olan Orhun alfabesi ile Göktürkler tarafından yazılmışlardır.
Kharkhorum (Karakurum)

Sabah kampımızda alacağımız kahvaltının ardından Moğol imparatorluğu’nun ilk başkenti olan Karakurum’a transferimiz gerçekleşecektir. 13. yüzyılda imparatorluğa 30 yıl boyunca başkentlik yapmış bu şehirde Karakurum Müzesini ziyaret edeceğiz. Müze gezimiz sonrası öğle yemeğimiz için Munkhtenger Ger Camp’a gideceğiz. Yemek sonrası aynı heyecanla Moğolistan’ın ilk Budist manastırı olan Erdenezuu Manastırı’nı keşfedeceğiz. 1586 yılında inşa edilen ve o yıllarda yaklaşık 1000 keşişin bulunduğu Erdenezuu Manastırı, 400×400 metre ebadında duvarlarla çevrili ve içerisinde 100 tapınağın olduğu bir kompleks idi. 1937 olaylarından sonra şu an sadece duvarları ve 3 tapınağı ile tarihe tanıklık etmektedir. Halen şu an için Moğolistan’ ın en muhteşem eseri olarak göze çarpan manastırda keşişler ayinlerini devam ettirmektedir.

Khugnu Khaan 

Sabah kampta alacağımız kahvaltı ardından siz değerli gezginlerimizi bambaşka bir deneyim yaşatmak için yaklaşık 45 km uzaklıkta bulunan Khugnu Khaan Dağları’na transferimizi gerçekleştireceğiz. Elsen Tasarkhai KumullarıUygur Tapınağı ziyaretimiz sonrası öğle yemeğimizi yiyeceğimiz Hoyorzagal Ger Camp’a gideceğiz. Yemeğimizin ardından, kumullarda deve safarisi gezimiz olacaktır.

Khustai Milli Parkı

Sabah kamp’ta alacağımız kahvaltı sonrasında transfer aracımız ile yaklaşık 270 km uzaklıkta bulunan Khustai Ulusal Parkı’na gideceğiz. 1993 yılında koruma altına alınmış olan park, Takhi yada Yaban Moğol Atları’nın yurdudur. Ayrıca küçük Molstog Kum Tepesi’de görülebilir. Öğle yemeğimiz için Khustai Complex  Ger Camp’a gideceğiz. Yemek sonrası dinlenmek üzere geçireceğimiz zamanın ardından yabani atları görebilmek için milli parkta bir gezintiye çıkacağız. değerli gezginlerimizin serbest zamanı olacaktır.

Ulanbatur

Sabah kampımızda alacağımız kahvaltı sonrası yaklaşık 110 km sürecek Ulanbatur dönüş yolculuğumuza başlayacağız. Şehre ulaştıktan sonra gezimizin ilk durağı 1893’te inşaatına başlanıp, 10 yılda tamamlanan Bogdo Han‘ın Kışlık Sarayı‘na gideceğiz. Bogdo Han olarak da bilinen, Moğolistan’ın son kralı VIII. Jebtzun Damba Hutagt bu sarayda 20 yılını geçirmiştir. Tuul Gol kıyısındaki Yazlık Saray‘ın Sovyetler Birliği zamanında tamamıyla yıkılmış olmasına karşın Kışlık Saray, anlaşılmayan bir nedenle korunmuş ve müze haline getirilmiştir. Bahçesinde altı tapınak barındıran sarayda bulunan binaların, özellikle ahşap saçaklarındaki incecik motiflere hayran kalacaksınız. Kralın kullanımı için, 150 kar leoparının postundan yapılmış ger de, kar leoparlarının neslinin neden tükendiğinin bir işareti olarak sarayda sergilenmektedir. Öğle yemeğimiz ardından siz değerli gezginlerimizin alışveriş için serbest zamanı olacaktır.

Ulanbatur / İstanbul

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından otelden çıkış işlemlerimizi yapacağız ve transfer aracımız ile Ulanbatur Chinggis Khaan Uluslararası Havalimanı’na gideceğiz.

Türk Havayolları’nın uçuşu ile saat 12.05’de İstanbul’a renkli dönüş yolculuğumuz başlayacak.

Yorumlar

Bir cevap yazın