Trevi Çeşmesi – Roma

Trevi Çeşmesi – Roma
Roma Trevi Çeşmesi Turu

Roma’nın ev sahipliğini yaptığı en büyük ve en görkemli çeşmelerden biri olan Trevi Çeşmesi, halk arasında yaygın adıyla Aşk Çeşmesi olarak bilinir. Tarih boyunca birçok aşk filmine sahne olması, bu ismi almasındaki asıl sebeptir.

Her yıl milyonlarca turist çeken bu çeşmenin İtalyanca’da ‘üç yol‘ anlamına gelen adını, bulunduğu meydana bağlanan üç yoldan veya bu noktada toplanan üç yeraltı su yolundan aldığı varsayımları bulunmaktadır.

Çeşme, ünlü sanatçı Nicolo Salvi tarafından tasarlanmış ve yapımı 1732 yılında başlayıp 1762 yılında Pietro Bracci tarafından tamamlanmıştır.

Tarihçesi İmparator Augustus dönemiyle başlamakta ve en az kendisi kadar güzel bir efsaneye dayanmaktadır. Efsaneye göre savaştan dönerken susuzluktan bitap düşmüş Roma askerleri güzel bir kızla karşılaşır. Kız askerlere suyun bulundukları noktada olduğunu ve burayı kazmaları gerektiğini söyler. İnanmaktan başka çaresi olmayan askerler burayı kazar ve sonuç olarak suyu bulurlar.

İşte efsanede geçen bu yer, bugün Trevi Çeşmesinin bulunduğu yerin ta kendisidir. Havuun üstündeki kabartmalarda efsaneye dair bazı parçaları resmedilmiş olarak görebilirsiniz.

26 metre uzunluğu ve 50 metre genişliği ile şehirdeki en geniş barok tarzı çeşme olan bu yapı, günde yaklaşık olarak 80.000 metreküp su akıtmaktadır. İlk bakışta havuzu çevreleyen ihtişamlı heykeller göze çarpar. En ortada deniz kabuğu şeklinde bir at arabası, yanlarında iki tritonun eşlik ettiği arabayı çeken kanatlı atlar ve hemen arabanın üstünde  Roma mitolojisinde Neptün, Yunan mitolojisinde Poseidon olarak bilinen denizlerin tanrısı bulunur.  Hemen solunda elinde bereket boynuzunu tutan tarımın ve bereketin tanrıçası Demeter, sağında ise defne çelengi ile taçlanmış temizlik ve sağlık tanrıçası Hygieia yer alır.

Çatı katında dört tane heykel bulunmaktadır. En soldaki heykel elinde bereket boynuzunu tutmakta ve meyve bolluğunu temsil etmektedir. Ortadaki heykellerden ilkinin elinde bir buğday başağı, ikincisinin de bir elinde kupa, öbür elinde ise üzüm salkımları vardır ve sırasıyla ürün verimliliği ile sonbaharın zenginliğini temsil ederler. Son heykel de çiçeklerle çevrelenmiştir ve bahçelerin zenginliğini temsil etmektedir.

Elbette, Trevi Çeşmesini ziyaret edip de para atmadan gitmek olmaz. Öyle ki diğer çeşmelerden farklı olarak, burada dilek tutup para atmanın belli bir kuralı bile vardır. Eğer dilek dileyecekseniz, diledikten sonra arkanıza bakmadan parayı sağ elinizle sol omzunuzun üstünden atmalısınız. İnanışa göre bu hem dileği gerçekleştirir hem de dileyen kişi bir gün mutlaka Roma’ya yeniden gelir. Üstelik bu gelenek eğlenceli olduğu kadar Roma için faydalıdır da. Çeşmeye atılan paralar görevliler tarafından toplanmakta ve bu toplanan paralar şehrin ihtiyaçları için harcanmakta, yardım kuruluşlarına bağışlanmaktadır.

MJ

Yorumlar

Bir cevap yazın